17 marca 2015 roku, z inicjatywy pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu, powstało Olkuskie Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, z zamiarem wspierania działalności tej placówki, prowadzonej wówczas przez Powiat Olkuski.

W skład Stowarzyszenia weszli także członkowie rodzin uczestników olkuskiego ŚDS-u, przedstawiciel uczestników, a także grono sympatyków. 3 września 2015 roku Zarząd Powiatu w Olkuszu ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. „Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu”, do którego Stowarzyszenie zdecydowało się przystąpić.

Przedstawiona oferta spełniła wymagane kryteria i otrzymała rekomendację komisji konkursowej. Zarząd Powiatu zdecydował o zleceniu prowadzenia Domu, w okresie od 1.01.2016 r. do 31.12.2018 r., Olkuskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Główny kierunek działań Stowarzyszenia od początku jego istnienia to twórcza aktywizacja osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną oraz schorzeniami neurologicznymi.

2019 rok był znaczący dla Stowarzyszenia bowiem z inicjatywy członków zmieniło nazwę z Olkuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu na: Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES oraz rozpoczęło działania zmierzające do uzyskania statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Działalności Stowarzyszenia na rzecz osób wykluczonych została udokumentowana i 28.05.2020 r. Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES uzyskało status OPP.

Misją Stowarzyszenia jest zrzeszanie, integracja, pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym: osobom przeżywających różnego rodzaju kryzysy, osobom niepełnosprawnym psychicznie i intelektualnie, osobom starszym wymagającym opieki i szeroko pojętego wsparcia, dzieciom i młodzieży nie radzącym sobie z problemami dojrzewania oraz członkom ich rodzin i opiekunom. Działalność Stowarzyszenia skierowana jest na wspólne rozwiązywanie problemów oraz pracę zmierzającą w kierunku wyrównywania szans rozwojowych, edukacyjnych i społecznych zainteresowanej grupy.

Olkuskie Stowarzyszenie od początków istnienia poprzez realizację zadania pn. „Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy” podejmuje szereg inicjatyw zmierzających do integracji zarówno wewnątrz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami psychicznymi jak i na zewnątrz tego środowiska pozyskując fundusze zewnętrzne służące realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.